Wszystko, co musisz wiedzieć o prezerwatywach

Pomimo dostępności wielu różnorodnych metod antykoncepcji, to właśnie znane od dawna prezerwatywy są wciąż najczęściej stosowane. Prezerwatywy mają wiele zalet – są tanie, łatwo dostępne, a ponadto chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed groźnymi chorobami wenerycznymi, co jest zazwyczaj bardzo istotne dla osób nieposiadających stałego partnera seksualnego. Aby prezerwatywa odpowiednio spełniała swoje zadanie, musi jednak być stosowana w odpowiedni sposób. Oto lista rzeczy, które warto wiedzieć przed skorzystaniem z prezerwatywy.

Jak odpowiednio zastosować prezerwatywę?

Prezerwatywa jest bardzo skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, jednak tylko wtedy, gdy jest odpowiednio używana. Przede wszystkim, przed jej założeniem mężczyzna powinien sprawdzić, czy prezerwatywa nie jest rozerwana lub uszkodzona. Również przy otwieraniu paczuszki zawierającej prezerwatywę należy zachować ostrożność – nietrudno jest naderwać ją paznokciem. Prezerwatywę należy nakładać na penisa znajdującego się w stanie erekcji, unikając zbyt gwałtownych ruchów mogących ją uszkodzić.

Prezerwatywy a lubrykanty

Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie żele intymne i lubrykanty są odpowiednie do stosowania razem z prezerwatywami. Niektóre z nich mogą bowiem zmniejszać jej skuteczność, niszcząc materiał, z którego są wykonane. Dlatego też przed zastosowaniem żelu lub lubrykantu należy upewnić się, czy na pewno jest on odpowiedni. Najczęściej odpowiednie są lubrykanty stworzone na bazie wody, nieodpowiednie są zaś te na bazie wazeliny i innych tłustych produktów.

Odpowiedni rozmiar jest ważny!

Wielu mężczyzn popełnia ten sam błąd – nie zwraca uwagi na rozmiar prezerwatyw, jakie kupują. Może to nieść za sobą poważne konsekwencje – zbyt duża prezerwatywa może zsunąć się z penisa podczas stosunku, zastosowanie zbyt małej prezerwatywy grozi zaś jej pęknięciem. Warto więc zadbać o dobór odpowiedniego rozmiaru – tylko wtedy prezerwatywa będzie faktycznie skuteczna.

Jak przechowywać prezerwatywy?

Prezerwatywy powinny być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu, w którym nie są narażone na działanie światła słonecznego. Przechowywanie ich w kieszeni spodni lub portfelu nie jest dobrym pomysłem – w takich warunkach prezerwatywy dość szybko przestaną być przydatne do użytku. Ważna jest także data ich ważności – po jej upływie nie należy w żadnym wypadku stosować prezerwatywy, nawet jeśli wygląda zupełnie normalnie.

Prezerwatywy lateksowe i nielateksowe

Większość dostępnych na rynku prezerwatyw wykonana jest z lateksu, od jakiegoś czasu coraz większą popularność zdobywają jednak prezerwatywy nielateksowe. Zwolennicy prezerwatyw wykonanych z innych materiałów niż lateks twierdzą że takie prezerwatywy pozwalają na uzyskanie znacznie bardziej intensywnych doznań, a podczas stosunku są niemal nieodczuwalne. Nie powodują również podrażnień ani uczuleń i są pozbawione charakterystycznego zapachu lateksu, który wielu osobom nie odpowiada. Prezerwatywy nielateksowe są równie skuteczne jak lateksowe, choć mogą mieć nieco wyższą od nich cenę.